O nas - Fundacja Otwórz Oczy
Witryny


Społeczna inicjatywa Otwórz Oczy powstała w 2004 roku zawiązana przez Tomasza Wojakowskiego, który w wyniku rzadkiej choroby oczu stracił znaczną część wzroku. Głównym przesłaniem tego nieformalnego ruchu było przełamanie dostrzegalnej obojętności wobec osób niepełnosprawnych. Miało to stać się bodźcem do podjęcia działań zmierzających do ukazania ludzi niewidzących, poruszających się na wózku, niesłyszących czy upośledzonych umysłowo jako pełnoprawnych i równie wartościowych, jak zdrowa część społeczeństwa.
Wszystko zaczęło się od niepozornej akcji „z busami”. Kilku lokalnych przewoźników pod szyldem „Otwórz Oczy” oferowało ulgowe przejazdy dla osób niewidomych. Powodzenie tego przedsięwzięcia zadecydowało o kolejnych działaniach. Akcja „Chroń swoje oczy” związana z profilaktyką okulistyczną, kampania z wykorzystaniem spotu radiowego czy ulotka dotycząca zachowań w obecności osoby niewidomej to wybrane odsłony inicjatywy.
Następnym etapem rozwoju „Otwórz Oczy” było przekształcenie w formalną organizację pozarządową w formule fundacji. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu kilku przyjaciół, którzy na co dzień pracują w branży związanej z pomocą osobom niepełnosprawnym.